Menu Zavřeno

Nu disco projekt Pavla Kučery Bull In China vydává debutové EP Milds hostujícím Mikolášem Růžičkou

Pražský projekt Bull In China přichází po několika vydaných singlech s prvním EP. Obsahuje celkem pět skladeb a je mezi nimi i novinkový, soulem ovlivněný singl Better Off. EP s názvem Mild vychází pouze v rámci digitální distribuce.

Pavel Kučera je známý publicista, moderátor a DJ, který se ve světě hudby pohybuje už řadu let. V posledních letech se ještě více zaměřil na hudební produkci a díky tomu dal vzniknout svému sólovému, původně spíše houseovému projektu Bull In China. Pod tímto názvem vydal v roce 2018 svůj první singl, elektronickou taneční skladbu Euphoric.

Postupem času se však žánrově přesunul více k vlivům žánrů jako jsou neo soul a nu disco. „Poslední dva tři roky mám pocit, že už poslouchám jenom funky, soul a disco šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let, přitom v minulosti jsem k téhle hudbě až tak netíhl. Ale ona se u toho ve skutečnosti inspirovala i řada lidí, které jsem poslouchal v minulosti. Třeba William DeVaughn je chlápek, co v roce 1974 napsal a nazpíval skladbu Be Thankful For What You’ve Got. Tu pak na svoji první desku Blue Lines v roce 1991 nahráli Massive Attack. A zatímco dřív jsem poslouchal ty Massive Attack, dneska si pouštím DeVaughna, to je aktuálně můj velký oblíbenec. Hodně mám rád taky osmdesátkový sophisti-pop, kapely jako Sade, kterým jsme udělali cover, Spandau Ballet, The Style Council nebo vlastně i Tears For Fears. A z nových věcí mě nejvíc baví taky to, co z toho vychází. Třeba Kraak & Smaak, Jungle, Parcels nebo Gaspard Augé,“ definuje Pavel Kučera svoji hudební inspiraci.

Jeho spolupráce s Mikolášem Růžičkou začala při singlu I Long 4 U v roce 2020. Růžička byl do té doby známý především jako zpěvák pražské indie popové skupiny Piano. Oba začala společná tvorba bavit natolik, že se rozhodli ve spolupráci pokračovat, ačkoliv Mikoláš není přímo členem projektu, spíše jakýmsi stálým hostem. „Mikimu vždycky posílám více méně hotovou instrumentální verzi skladby se základní melodií a nějakým návrhem kousku textu – třeba do refrénu. On to vždy skvěle pochytí, dopíše text i melodickou linku, a především to fakt fantasticky nazpívá. Jeho zpěv mi připomíná něco mezi Bonem z U2 a Georgem Michaelem. Jakkoliv to možná zní jako protimluv, ve skutečnosti to sedí,“ vysvětluje k jejich spolupráci Pavel. Dalším spolupracovníkem projektu je pak legendární kytarista Yarda Helešic, který do několika písní nahrál kytary.

Přestože je Bull In China tuzemský projekt, díky streamovacím službám jako Soundcloud nebo Spotify má své posluchače doslova po celém světě, Česko v jejich statistikách poslechovosti není zdaleka první. Největší hit je v tomto ohledu loňská skladba No Brainer, na kterou mají skvělé reakce od posluchačů z Chile, Japonska, Íránu, Indonésie, Koreje, USA či Pobřeží Slonoviny. Skladba se dokonce objevila i ve výročním Spotify playlistu toho nejlepšího z globální nu disco scény za loňský rok podle holandského bloggera a dýdžeje Nothing But Funk. Pravidelně jejich nové skladby zveřejňuje i australský blog Acid Stag.

Nejnovější singl Better Off nejvíc zvukově, ale i harmonicky, vychází z již zmíněných soulových vlivů. „Prakticky neustále procházím články a videa o tom, jak se ve studiích Motown nahrávaly smyčce a zpěvy, jaké používali bicí a čím je vycpávali, aby zněly tak suše. Nebo jaké kytarové efekty používal třeba Nile Rodgers v Chic. Protože tohle všechno se dá dnes na počítači emulovat. I v tomhle případě jsem Mikimu poslal z velké části hotovou hudbu s hrubým nástřelem melodie refrénu a se sloganem „I’m better off without you“A Miki mi to poslal zpět dopsaný, nafrázovaný a zazpívaný tak, že jsem jenom čuměl,“ vysvětluje k novému singl Pavel Kučera. A dodává, že v současné době s Mikolášem Růžičkou spřádají plány na první koncertní vystoupení Bull In China s hostujícími muzikanty, které by se mělo uskutečnit na podzim letošního roku.

EP Mild vychází pod vydavatelstvím Championship Music v rámci digitální distribuce 18. 2. 2022.