Menu Zavřeno

Gothic rockový Projekt XIII vydává v pátek 13. debutové album. V červnu zahraje v pražském planetáriu pod hvězdami

Nová gothic rocková formace Projekt XIII vydává své debutové album s názvem Ad Radices Tergum. Album vychází digitálně dnes 13. 5. Fyzicky v podobě digipacku 8. června 2022, a to v den koncertu kapely ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy. 

Frontman kapely a držitel ceny Anděl z roku 2009 Matěj Lipský ke vzniku alba vysvětluje: “V osmdesátých letech jsem díky nahrávkám na kazetách a videokazetách poslouchal post punkové a gothic rockové kapely. Přitom jsem ani nevěděl, že se jedná o dané hudební žánry. Albem Ad Radices Tergum, což se dá přeložit jako “zpět ke kořenům”, jsem se rozhodl vyjádřit poctu daným stylům a kapelám té doby. Nahrávalo se sice se všemi novodobými zvukovými možnostmi, přesto doufám, že se nám podařilo dotknout hudebního ducha osmdesátých let. Jak se nám to povedlo, je na vašem posouzení. Pro mě osobně to byla velká výzva, držet se jednoho stylu, protože v mých předchozích hudebních projektech jsem se věnoval právě stylovému prolínání.”

Koncert Projektu XIII ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy, která se nachází v parku Stromovka, bude výjimečný. Kapela pokřtí své album při projekci hvězd a planet na největší kopuli ve střední Evropě. Polovina sálu bude vyhrazena pro klienty se zdravotním postižením z Centra sociálních služeb Tloskov, kde je Matěj Lipský ředitelem. Zároveň jsou na koncert pozvaní přátelé z Laguna Psáry – podobného centra pro lidi se zdravotním postižením. Koncert tedy bude mít muzikoterapeutický přesah.

Matěj Lipský k tomu vysvětluje: “Velice často se mě klienti v Centru sociálních služeb Tloskov ptají, kdy jim se svojí kapelou opět zazpívám. Kromě toho se ptají, kdy pojedou na výlet do Prahy, třeba do planetária. Tyto dvě otázky mi připomněly dávný nápad zahrát s kapelou v planetáriu pod vizualizací hvězdné oblohy. To byl hlavní motiv, proč začaly přípravy tohoto unikátního koncertu, který se už nikdy nebude opakovat.”

Ačkoliv je Projekt XIII neznámá kapela, tvoří ji kromě Matěje Lipského muzikanti z uznávaných rockových, punkových, post-punkových a metalových formací: bubeník Tomáš Kašpar, bicí (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P.), baskytarista Martin Jandourek (Sector X, Negative Face, Bratrstvo Luny), kytarista Daniel Kroft (Latitude 77, Negative Face), kytarista Ivo Rafan Traxmandl (Pipes and Pints, Bad Tones) a klávesista Petr Maliňák (Free Ride, Drupi band, Anhead).

Kromě Projektu XIII vystoupí synth-popové zpěvačky Binery ze Slovenska a zároveň je v plánu setkání s Czech Predators. Výjimečnou podobu celé koncertní scény si vzal na starost filmový architekt Ivo Návrat se svými studenty ze Střední umělecké školy designu. Na závěr koncertu čeká všechny zúčastněné ještě jedno pořádné překvapení.

Kapacita koncertu je omezená, v prodeji je pouze 100 lístků. Předprodej zajišťuje QRTicket.cz: https://qrticket.cz/produkt/projekt-xiii-k-est-cd-planetarium-praha/