Menu Zavřeno

V Centru sociálních služeb Tloskov kousek od Prahy se koncertů nevzdali ani během pandemie, vystoupil Ben Cristovao, vypsaná fiXa i Pokáč

V CSS Tloskov poskytují sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Účinnou metodou pro zlepšení jejich stavu jsou různé formy muzikoterapie. Vzhledem k neustále rostoucím číslům statistik počtu nakažených však nebylo možné pořádat koncerty v sále, kterým Tloskov disponuje. Stejně tak nešlo vysílat pro klienty z jejich rádiového studia a nemyslitelné byly i zkoušky kapely Kabrňáci, která je složená z klientů Tloskova. 

Ředitel Matěj Lipský se nespokojil s tím, že by na tak dlouhou dobu jeho klienti přišli o hudební složku a rozhodl se uspořádat sérii koncertů, jejichž live streamy sledovali klienti ve svých domovech. Matěj Lipský je sám aktivním hudebníkem, účinkuje v kapele Negative Face a Projektu Xpíl.

Projekt nazval Z klubu do obýváku s podtitulem Hudbou proti zprávám. Jejich konání se totiž krylo s časem pravidelného vysílání večerních zpráv, jejichž sledování nikomu na náladě nepřidalo. „Nechtěli jsme nechat jen klienty sledovat zprávy a děsit je nekončící pandemickou situací. To byl motiv pro koncerty z našeho rádiového studia, do kterých se zapojilo mnoho skvělých muzikantů. Efekt se dostavil – místo strachu přišla radost a u některých klientů došlo i k výraznému zlepšení psychického stavu, bez využití medikamentů,“ dodává k nápadu živých koncertů ze studia Matěj Lipský. 

Z původního jednoduchého setupu na jednu kameru se vyvinul profesionální tým o pěti lidech, který zajišťoval precizní odbavení streamu na YouTube, Facebook i do televizí klientů. Ten byl dostupný klientům i veřejnosti. Klienti v bezpečí svých domovů sledovali vystoupení Pokáče, Ivana Hlase, Keks, vypsané fiXy, John Wolfhooker, Bena Cristovao nebo November 2nd. 

V létě se v Tloskově chystají navázat na sérii koncertů konaných v zahradě zámku, kde CSS sídlí. V předchozích letech byly koncerty přístupné i veřejnosti, v letošním roce půjde o akce pouze pro klienty a zaměstnance.