Menu Zavřeno

Vašo Patejdl si zahrál v absolutní tmě v premiérovém dílu pořadu Setkání s tmou

Netradiční způsob setkávání představuje nevidomý muzikant Honza Jareš ve svém novém pořadu Setkání s tmou. Jako první přijal jeho pozvání zpěvák, hudebník, textař a jeden ze zakladatelů skupiny Elán Vašo Patejdl. 

Nevidomý zpěvák a klavírista Honza Jareš připravil Vašovi Patejdlovi hodně netradiční zážitek. Sám si vyzkoušel, jaké to je zahrát si v absolutní tmě. To je prostředí, které je Honzovi vlastní. Patejdl vybral jeden ze svých největších hitů, a to skladbu Voda čo ma drží nad vodou. Tu zahrál a zazpíval společně s Honzou. “Fakt, že na klavír nevidím, mě už dnes při hraní nijak neomezuje. Dovedu si ale představit, že napoprvé to po tmě nemusí být úplně snadné, a proto velmi oceňuji, jak se Vašo s tímto neobvyklým zadáním vypořádal,” komentuje Honza Jareš.

“Hraní na klavír po tmě jsem se trochu bál, a tak jsem si to párkrát zkusil – zavřel jsem při tom prostě oči. Skutečnost však byla úplně jiná, musel jsem se hodně soustředit, abych našel ty správné klapky. Nakonec vše dobře dopadlo, hraní i povídání s Honzou bylo velmi příjemné, obohatilo mě to o novou zkušenost. Za to, jak to zvládá, má Honza můj obdiv a respekt.” Popisuje netradiční zážitek Vašo Patejdl.

Setkáním s tmou diváky provází moderátor Českého rozhlasu Martin Hrdinka, kterého znáte z pořadu Noční proud nebo hitparády Česká dvanáctka. Právě v České dvanáctce získal nedávno Honza Jareš s písní Vnitřní zrak ocenění Zlatá dvanáctka za úspěšně absolvovaných dvanáct týdnů v rotaci hitparády. Na kytaru provází účastníky pořadu Karol Komenda, jeden ze členů kapely Bena Cristovao.

Pořad byl natočen kamerou s nočním režimem za pomoci infračerveného světla, které není viditelné lidským okem. První díl vychází na YouTube kanálu Honzy Jareše a ve formě podcastu také na Spotify.

Do budoucna se diváci můžou těšit na nové díly pořadu Setkání s tmou s dalšími zajímavými hosty. 

O Honzovi (bio): 
Honza Jareš absolvoval studium na Pražské konzervatoře. Studoval populární zpěv pod vedením Lídy Nopové. Současně i hru na moderní klavír, a to pod vedením Miloše Nopa, později Karla Štolby. Studium zakončil absolutoriem v roce 2011 jako jediný nevidomý student v historii této školy. V současné době žije v Praze a působí jako profesionální hudebník. Na koncertech vystupuje sólově, nebo v doprovodu špičkových instrumentalistů, jako je Jaromír Helešic (bicí) a Tomáš Smetana (kontrabas). Jeho oblíbeným žánrem je britský pop – Phil Collins, Rod Stewart, Chris Rea a samozřejmě Elton John. Ze světových interpretů navíc Dean Martin, Roy Orbison, Bing Crosby, Leonard Cohen či Tom Jones. Z tuzemských interpretů mu jsou nejbližší písně Pavla Bobka. Nikoho z výše uvedených ale nenapodobuje a drží se svého vlastního stylu.